Преподаватели от катедра „География, екология и опазване на околната среда“ взеха участие в дискусионен форум-семинар на тема: „Зелената сделка, справедливия преход и сектор Земеделие – коопериране и/или конфронтация“, състоял се в зала „22-ри септември“, в Благоевград. Приветствие към участниците поднесоха г-жа Мария Димова – областен управител на Благоевградска област и г-жа Боряна Шалявска – зам. кмет по образование и бизнес развитие на община Благоевград. Семинарът протече в три панела със следните акценти:

1. Зелената сделка и цифровия преход

2. Земеделие, фермерство, иновации

3. Възможностите на младите хора днес – реализация чрез учене, подготовка и проактивно гражданство – политики и граждани.

Доц. д-р Емилия Патарчанова очерта най-важните

предимства и възможности на регион Благоевград за осъществяване на плавен преход към зелена икономика и цифровизация. Изтъкна важната роля на партньорството между Югозападния университет, акредитиран и осъществяващ обучение в 31 професионални направления, бизнеса и институциите за модернизиране на местната икономика, за качествени,  конкурентни и привлекателни за младите хора работни места. Бяха представени бакалавърските, магистърските и докторските програми, по които се осъществява обучение в катедрата, в унисон с новите тенденции в развитието - кръговата икономиката, зеления преход и опазването на околната среда. Специално внимание отдели на промотирането на най-новата специалност „Териториално развитие и устойчива икономика“ подготвяща специалисти именно в областта на зелената и устойчива икономика с компетентности в анализа и управлението на ресурсите.

Гл. ас. д-р Веселина Дългъчева и гл. ас. д-р Мирослав Иванов представиха лабораториите по „Геоекологичен мониторинг“ и „Дистанционни методи“ към катедрата, обезпечаващи формирането на практически умения и компетентности по проблемите на териториалните ресурси, регионалното развитие, опазването на околната среда и др. при студентите и докторантите.

На форума присъстваха колеги от Стопанския  ф-т на ЮЗУ „Н. Рилски“, Аграрен университет, Пловдив, от научни институти в Троя, Костинброд и др., представители на бизнеса в земеделието и производството на храни, ученици и учители от професионални и профилирани гимназии от региона, представители на синдикати и др.