На 22 и 23 април в София се проведе осмото издание на Български географски фестивал, организиран от Българско географско дружество (БГД) и Географ бг. Събитието събра над 600 участници от цялата страна – ученици, учители, студенти, учени, приятели на географията. Геолого-географски факултет (ГГФ) при СУ „Св. Кл. Охридски“, който чества 60 години от създаването си, беше домакин на събитието. Традиционно ЮЗУ „Неофит Рилски“ е сред най-активните партньори на фестивала. И тази година преподавателите от катедра „География, екология и опазване на околната среда“ се представиха достойно. 

Доц. д-р Емилия Патарчанова, член на управителния съвет на БГД, поднесе приветствие към участниците от името на ЮЗУ „Неофит Рилски“ и географската колегия, пожелавайки им успех.

Тя поздрави академичната общност на ГГФ с юбилея, акцентира върху изградените през годините много добри партньорски отношения в различни сфери на географската наука и географското образование и пожела те да се развиват и в бъдеще. 

Доц. д-р Емил Гачев представи пред участниците във фестивала част от своите научни изследвания, направени през последните години. Лекцията му на тема: „Скритите ледници на България и Балканския полуостров“ предизвика много голям интерес сред ученици, студенти, учители и гости на Географския фестивал.

Катедра „География, екология и опазване на околната среда“ имаше и щанд на Българския географски фестивал, разположен до мястото за регистрация на участниците. Благодарение на активното участие на гл. ас. д-р Мирослав Иванов участниците успяха да се запознаят с част от апаратурата и техниката, с която разполагат Лабораторията за дистанционни изследвания (р-л доц. д-р К. Тюфекчиев) и Лабораторията за геоекологични изследвания (р-л доц. д-р Е. Варадинова). През целия ден имаше голям интерес към изложената техника. Участниците задаваха въпроси и за специалностите, в които организираме обучение в Природо-математическия факултет и в Югозападния университет, на които отговаряше доц. д-р Иван Дреновски. Голям интерес предизвикаха научните и научно-популярните издания с участието на колеги от катедрата. Част от предложените заглавия се изчерпаха още в ранния следобед: „Води на сушата“, „Дневник на пътешественика“ (за 5., 6. и 7. Клас), „Успех на матурата. География и икономика, профилирана подготовка“ и др. Повече информация за конкретните събития и прояви дава програмата на Български географски фестивал.