На 20.10. студентите от катедра ГЕООС се впуснаха в невероятно пътешествие, обединявайки картографията, геоморфологията и зоологията в магия от изследвания. То се състоя в едно от най-прекрасните места в България - Кресненският пролом на река Струма, близо до село Ракитна.

Наш гостоприемен домакин и пътеводител в тази практика беше Христо Пешев - докторант в катедра ГЕООС и страстен защитник на природата. Той има съвместни инициативи с НПО „Фонд за дивата флора и фауна“, чиято база се намира в село Ракитна. 

Студентите се запознаха с работата на Фонда по опазване на белоглавия лешояд (Gyps fulvus). 

Макар и широко разпространен в миналото, през 60-те години на XX век белоглавият лешояд изчезва. През 2010 г. благодарение на усилията на Фонда започва реинтродукция на вида в Стара планина и Кресненския пролом.

Студентите се запознаха с релефа, геологията, растителността и животинския свят на района. Но най-впечатляваща от всичко беше рядката възможност за наблюдение на над 35 белоглави лешояда в тяхната естествена среда и изучаването на начините на събиране и обработка на теренни данни - от поставянето на GPS предаватели до проследяване на траекторията им в реално време с цел картографиране на местообитанията и начина на живот на птиците.

Това бе едно приключение, което обедини студентите, преподавателите и технологиите в името на опазването на дивата природа на България.